be quiet! Dark Rock 6 felülvizsgálat: erős és halk, de a 220 watt csak megfelelő feltételekkel reális
A be quiet! Dark Rock 6 egy prémium kialakítású, egytornyos processzorhűtő, amely a közepes és felső kategóriás gamer konfigurációkban mutatja a legjobb formáját. A vizsgált mérések alapján 65–120 watt körül nagy hűtési tartalékot és halk működést kínál, 170–200 watt közelében viszont meredeken nő a hőmérséklet és a szükséges ventilátor-fordulat. A dobozon szereplő 220 wattos TDP-besorolás röviden azt jelzi, hogy a konstrukció képes belépni ebbe a teljesítménytartományba; tartós, csendes 220 wattos üzemre már nem érdemes általános ígéretként értelmezni.
Rövid értékelés
| Terület | Értékelés | Lényeg |
|---|---|---|
| Hűtési teljesítmény | 8,1/10 | 65–120 watt között kiváló, 170 watt felett fordulatigényes |
| Zajkarakter | 8,4/10 | Kis és közepes fordulaton kiemelkedően halk, maximumon jól hallható |
| Anyaghasználat | 8,5/10 | Masszív borda és igényes felület, több külső burkolati elem műanyag |
| Szerelhetőség | 8,6/10 | Átgondolt rögzítés, mellékelt hosszú csavarhúzó, egyszerű ventilátorsín |
| Kompatibilitás | 8,8/10 | Szabad DIMM-terület, AM4/AM5 és modern Intel foglalatok támogatása |
| Ár–érték arány | 7,2/10 | Jó hazai utcai áron vonzóbb, listaáron erős a konkurencia |
| Összesített értékelés | 8,2/10 | Kifinomult, halk léghűtő észszerű teljesítménykerethez |
A Dark Rock 6 fő vonzerejét az alacsony fordulaton elérhető jó hőteljesítmény, az átgondolt RAM-kompatibilitás és a letisztult megjelenés adja. A felső határ közelében elveszti akusztikai előnyének egy részét, a saját keretbe épített ventilátor pedig később nehezebben helyettesíthető szabványos modellel.
Műszaki adatok
| Jellemző | be quiet! Dark Rock 6 |
|---|---|
| Gyártói azonosító | BK046 |
| Kialakítás | Egytornyos léghűtő, egy ventilátorral |
| Gyártói TDP-besorolás | 220 W |
| Méret | 102,4 × 139 × 162 mm |
| Tömeg | 1,01 kg |
| Hőcsövek | 6 darab, egyenként 6 mm átmérővel |
| Talp | CNC-megmunkált, nikkelezett réz |
| Lamellák | Alumínium, kerámiaszemcsés fekete bevonattal |
| Ventilátor | 135 × 135 × 25 mm Silent Wings PWM |
| Maximális fordulat | 2000 RPM |
| Légszállítás | 79,48 CFM / 135,04 m³/h |
| Statikus nyomás | 2,48 mmH₂O |
| Gyártói zajszint | 11,9 / 23,2 / 31,1 dB(A) 50 / 75 / 100 százalékos fordulatnál |
| Intel foglalatok | LGA 1851, 1700, 1200, 1150, 1151, 1155 |
| AMD foglalatok | AM5, AM4 |
| Garancia | 3 év |
| Ajánlott fogyasztói ár | 89,90 euró |
A specifikációk egy nagy felületű, ám a kéttornyos modelleknél keskenyebb megoldást írnak le. A 162 milliméteres magasság miatt a ház adatlapján legalább ekkora CPU-hűtőhely szükséges, néhány milliméter biztonsági tartalék pedig segít elkerülni az oldallappal való érintkezést.
Hővezetési felépítés
A processzor integrált hőterítőjéről először a hővezető paszta viszi át az energiát a CNC-megmunkált, nikkelezett réztalpra. A réz magas hővezető képessége segít gyorsan szétteríteni a kis területen jelentkező hőfluxust, a nikkelréteg pedig korrózióálló felületet képez és lehetővé teszi a folyékonyfém-alapú hővezető anyag használatát. A folyékony fém vezetőképes, ezért alkalmazása nagyobb körültekintést igényel; a mellékelt hagyományos paszta biztonságosabb, általános használatra megfelelő választás.
A talpból hat, egyenként 6 milliméteres réz hőcső indul a lamellatoronyba. Ezek zárt, részben vákuumozott csövek, amelyekben kis mennyiségű munkaközeg párolog el a meleg oldalon, majd a hidegebb lamellák közelében lecsapódik. A folyadék kapilláris belső szerkezet segítségével jut vissza a talphoz, így a rendszer fázisváltással jóval hatékonyabban szállít hőt, mint egy azonos méretű tömör fémdarab.
Az eltolt hőcső-elrendezés célja, hogy a hő a borda teljes keresztmetszetén oszoljon el, és a csövek ne egymás mögött terheljék ugyanazt a légáramlási sávot. A hűtő 51 alumíniumlamellát használ; a hátsó oldalon váltakozó, csoportosított lamellamélység, az alap közelében pedig lépcsőzetes kivágás segíti a légáramlást és a VRM-hűtőkkel való együttélést.
A lamellákra és hőcsövekre felvitt fekete, kerámiaszemcsés bevonat egységes megjelenést ad, miközben a gyártó a hőátadást javító tulajdonságot is társít hozzá. A független eredményekből nem választható külön a bevonat önálló hozzájárulása, ezért a tényleges teljesítményt célszerű a komplett rendszernek tulajdonítani: a réztalpnak, a hat hőcsőnek, a bordageometriának és a 135 milliméteres ventilátornak együtt.
A hőcsövek korlátai
Hat darab 6 milliméteres hőcső papíron jelentős szállítási keresztmetszetet ad, de a hűtő képességét nem a csövek száma önmagában határozza meg. A talp és az IHS érintkezése, a hőforrás pozíciója, a munkaközeg áramlási határa, a lamellafelület és a bordán átjutó levegő mennyisége egyaránt befolyásolja a végeredményt. Nagy terhelésnél a hőcsövek és a lamellák már csak magasabb hőmérséklet-különbség mellett tudják ugyanazt az energiamennyiséget átadni a levegőnek, ezért a CPU hőfoka a 170–200 wattos tartományban gyorsan emelkedik.
Az egytornyos felépítés itt gyakorlati kompromisszum. A légellenállás kisebb lehet, a memóriahelyek szabadon maradnak, és a szerelés is egyszerűbb, ugyanakkor a bordafelület és a hőtároló tömeg elmarad a nagy kéttornyos hűtőkétől. A mérésekben 175 watt körül már körülbelül 3 Celsius-fok hátrány jelentkezett az erősebb kéttornyos konstrukciókhoz képest azonos zajszinten, 1000 RPM mellett pedig a vizsgált processzor csak 168 watt körüli terhelést tudott megtartani.
Átlagolt eredmények
A különböző laborok eltérő processzorokat, házakat, környezeti hőmérsékleteket és mérési távolságokat használtak. Az alábbi átlagok ezért összesített irányszámok: a rendelkezésre álló, számszerűen közölt eredmények egyszerű számtani átlagai. Az abszolút CPU-hőmérsékletet tartalmazó sorokba kizárólag Celsius-fokban közölt értékek kerültek; a környezeti hőmérséklet feletti deltaértékek külön szerepelnek.
| Mérési helyzet | Összesített átlag | Megfigyelt tartomány | Értelmezés |
|---|---|---|---|
| Üresjárati CPU-hőmérséklet | 41,2 °C | 38–44 °C | Erősen függ a Ryzen üresjárati viselkedésétől és a félpasszív módtól |
| Játék alatti átlaghőmérséklet | 53,7 °C | 50–60 °C | A tipikus gamer terhelést nagy tartalékkal kezeli |
| Tartós, nehéz CPU-terhelés | 80,5 °C | 76–91 °C | A platform és a teljesítménykeret erősen széthúzza az eredményeket |
| Maximális ventilátorzaj, független mérések | 46,6 dB(A) | 42,9–50,1 dB(A) | Eltérő távolságok és nyitott/zárt tesztpadok miatt tájékoztató metaátlag |
| Gyártói zaj 50 százalékon | 11,9 dB(A) | rögzített adat | Laboratóriumi specifikáció |
| Gyártói zaj 75 százalékon | 23,2 dB(A) | rögzített adat | Jól használható közepes fordulati tartomány |
| Gyártói zaj 100 százalékon | 31,1 dB(A) | rögzített adat | Más módszer, ezért nem vethető közvetlenül össze a fenti metaátlaggal |
Az üresjárati átlag három mérési csoport 38, 41,5 és 44 Celsius-fokos értékéből adódik. A játékos átlag 50, 51 és 60 Celsius-fokos eredményt fog össze, a tartós terhelés 76, 77,1, 78 és megközelítőleg 91 Celsius-fokos mérésekből áll össze.
A maximális zaj öt független eredmény, 42,9, 44,7, 46,4, 49 és 50,1 dB(A) átlaga. A mérési távolság 25–50 centiméter között változott, és egyes rendszereket házban, másokat nyitott padon mértek, ezért a 46,6 dB(A) a teljes fordulat gyakorlati hallhatóságát jelző összesítés. Kis és közepes fordulaton egészen más a kép: 600 RPM-nél a hűtő hangja a mérési küszöb alatt maradt, 1200 RPM-nél pedig alig volt érzékelhető a zárt rendszerből.
Teljesítménykeretek
Egy azonos platformon, három teljesítményszinten végzett mérés jól megmutatja, hogyan skálázódik a konstrukció. A táblázat minden teljesítményszinten a 600, 1200 és 2000 RPM-es eredmények átlagát mutatja; a legnagyobb profil 600 RPM-es pontja throttling miatt kimaradt, így ott a két stabil beállítás átlaga szerepel.
| CPU-profil | Átlagos delta T | Átlagos csúcshőmérséklet delta T | Gyakorlati kép |
|---|---|---|---|
| 65 W | 26,0 °C | 37,4 °C | Akár nagyon alacsony fordulattal is könnyű feladat |
| 105 W | 45,3 °C | 51,7 °C | Erős és halk működési tartomány |
| 170 W profil, körülbelül 200 W valós csomagfogyasztás | 59,4 °C | 69,0 °C | 1200–2000 RPM szükséges, 600 RPM mellett teljesítményvesztés jelentkezett |
A 65 wattos profilban a közepes és maximális fordulat már csak fokozatos javulást hozott, ezért itt a halk ventilátorgörbe a logikus választás. A 105 wattos tartományban 1200 RPM-re emelve a fordulatot nagy hőmérséklet-csökkenés következett, miközben az akusztika kedvező maradt. A legnagyobb terhelésnél 1200 RPM-en 93 Celsius-fok körüli tényleges csúcshőmérséklet adódott, a processzor azonban megtartotta a megközelítőleg 200 wattos csomagfogyasztást.
Egy másik vizsgálatban a hűtő 200 wattos összmagos terhelést még megfelelően kezelt, 243 wattnál viszont már nem tudta fenntartani a kívánt állapotot. Ez a két határérték jól elhelyezi a 220 wattos címkét: 200 watt környéke reális felső üzemi zóna erős légáramlással, a 220 watt feletti folyamatos terheléshez pedig célszerű nagyobb kéttornyos hűtőt vagy megfelelő AIO-t választani.
Ventilátor és zaj
A 135 milliméteres Silent Wings ventilátor hét lapátot, folyadékdinamikus csapágyazást és hatpólusú motort alkalmaz. A kis lapátvég-rés és a 2,48 mmH₂O névleges statikus nyomás a sűrű lamellasoron való átnyomást segíti, a 2000 RPM-es maximum pedig számottevő tartalékot biztosít a bordának.
A kereten lévő P/Q kapcsoló két vezérlési karaktert ad. Performance módban a fordulat a PWM-jellel együtt folyamatosan emelkedik, Quiet módban pedig 40 százalék alatti PWM-tartományban leállhat a ventilátor. Egy részletes fordulatmérésben a P mód körülbelül 420 RPM-ről indult, a Q mód pedig nagyjából 46 százalékos PWM-jelig álló ventilátort tartott, majd 460–470 RPM körül indult el.
A félpasszív mód halk gépnél értékes, de a hirtelen indulás és az ezt követő meredekebb fordulatváltás hallhatóbb lehet egy rosszul beállított görbén. Jó kiindulópontot adhat, ha a vezérlés 60 Celsius-fok alatt 500–700 RPM környékén marad, 75 Celsius-foknál 1000–1200 RPM-re lép, és csak 85 Celsius-fok felett engedi 1500 RPM fölé a ventilátort. A pontos pontokat az adott processzor, alaplap és ház légáramlása alapján érdemes finomhangolni.
A ventilátor csúszósínes kerete jelentősen egyszerűsíti a le- és felszerelést, cserébe saját kialakítású alkatrész. Hagyományos drótklipsz és hivatalos második ventilátorhely hiányában egy későbbi szabványos ventilátorcsere vagy push–pull bővítés körülményes lehet.
AMD vagy Intel
| Szempont | AMD AM4/AM5 | Intel LGA 1700/1851 és korábbi mainstream LGA |
|---|---|---|
| Backplate | Az alaplap gyári hátlapját használja | A csomagban adott hátlap szükséges |
| Hűtőpozíció | Normál és 8 mm-es offset állás | Központosított rögzítés |
| Szerelési nehézség | Egyszerűbb, kevesebb hátoldali művelet | A hátlap előkészítése miatt több lépés |
| Érintkezési sajátosság | Az offset a chiplet/hotspot irányába tolja a talpat | Az LGA lapka és az IHS alakja, valamint a foglalat leszorítása befolyásolhatja az érintkezést |
| Ideális használat | Ryzen 5, Ryzen 7 és észszerű keretre állított Ryzen 9 | Core Ultra/Core i5/Core i7 mérsékelt limittel; korlátlan felsőkategóriás Intelhez nagyobb hűtő ajánlott |
AMD rendszeren a gyári hátlap marad a helyén, a mellékelt konzol pedig 0 és 8 milliméteres pozíciót kínál. Az offset elméletileg a Ryzen processzorok nem középen elhelyezkedő hőforrásaihoz igazítja a talpat, két külön vizsgálatban mégis a normál pozíció adott jobb vagy következetesebb hőmérsékletet. Az egyik méréssorban öt offset szerelésből csak kettő hozott jó pasztalenyomatot, míg a két normál szerelés egyaránt megfelelő érintkezést eredményezett; egy másik AM5-próba szintén a normál pozíciót mérte hűvösebbnek.
A jelenség alapján az offset hasznos finomhangolási lehetőség, nem kötelező alapbeállítás. Első szerelésnél célszerű a 0 jelű, normál állással kezdeni, majd csak magas, reprodukálható hőmérséklet esetén kipróbálni a 8 milliméteres eltolást. Újraszereléskor a pasztalenyomat ellenőrzése segít eldönteni, hogy a talp egyenletesen fekszik-e fel.
Intel rendszernél a mellékelt hátlapba kerülnek a rögzítőcsavarok, erre ülnek a távtartók és a két fémsín. A művelet néhány lépéssel hosszabb az AMD-s szerelésnél, utána a hűtőtest rögzítése ugyanúgy két csavarral történik. Az LGA 1700 platformon végzett összevetésben az új modell maximális fordulaton 1–2 Celsius-fokkal javított elődjéhez képest, azonos zajszinten viszont a különbség körülbelül egy fokra csökkent.
A forró, magas feszültségen futó Intel processzorok keményebben terhelik ezt az egytornyos konstrukciót. Egy Core i7-14700K 1,325 voltos Prime95-terhelésénél 78 Celsius-fokos átlag és 83 Celsius-fokos maximum született 20 Celsius-fokos környezetben; 1,4 voltnál a vizsgált léghűtők többsége elérte a 100 Celsius-fokos plafont.
Szerelés és kompatibilitás
A felszerelés előtt a ventilátort felfelé ki kell csúsztatni, a mágneses felső fedelet pedig le kell emelni. Az egyik rögzítőcsavar közvetlenül elérhető, a másikhoz a mellékelt hosszú, mágnesezett csavarhúzót a bordán kialakított nyíláson keresztül kell levezetni. Ez első alkalommal némi igazítást kíván, utána gyors és stabil módszer.
Az aszimmetrikus torony nem lóg a DIMM-foglalatok fölé, így normál ATX és microATX lapokon gyakorlatilag korlátlan memória-magasságot biztosít. A VRM-hűtők felé néző lépcsőzetes bordarész szintén növeli a szabad teret, a felső PCI Express foglalatot pedig a vizsgált rendszerekben nem akadályozta.
A kritikus méret a 162 milliméteres magasság. A gyártói adat alapján pontosan 162 millimétert engedő ház elméletileg elegendő, a gyakorlatban 165 milliméter körüli vagy nagyobb hely kényelmesebb. Az 1,01 kilogrammos tömeg miatt szállítás előtt érdemes a komplett PC-t fektetve rögzíteni, különösen rossz úton vagy futárszolgálattal történő mozgatásnál.
Ár és érték
A hivatalos európai ajánlott ár 89,90 euró, miközben a 2026. október végén talált magyar ajánlatok körülbelül 28 990 és 31 789 forint közé estek; egy további hazai bolt 29 710 forintos árat és 36 hónapos jótállást jelzett.
Harmincezer forint környékén a Dark Rock 6 értékajánlata érzékelhetően jobb a nemzetközi listaár alapján született kritikáknál. A vásárló ebben a sávban főként az alacsony fordulati kultúrát, a kiváló RAM-kompatibilitást, a prémium külsőt és a kényelmes rögzítést fizeti meg. Pusztán Celsius-fok/forint alapon több olcsó egy- és kéttornyos hűtő erős ellenfél, ezért az árkülönbség indokát a halk működésben és az összeszerelési minőségben érdemes keresni.
Előnyök és hátrányok
Előnyök
- Kiemelkedően halk működés 600–1200 RPM között.
- Erős hűtés 65–120 wattos processzorprofiloknál.
- Hat hőcső, nikkelezett réztalp és jól kihasznált lamellafelület.
- Szabad memóriahelyek, jó VRM- és PCIe-kompatibilitás.
- Egyszerű, sínes ventilátorszerelés és mellékelt hosszú csavarhúzó.
- Félpasszív Quiet mód, szabványos 4 tűs PWM-csatlakozás.
- AM4, AM5, LGA 1700 és LGA 1851 támogatás.
Hátrányok
- A 220 wattos besorolás közelében magas fordulat és jó házszellőzés szükséges.
- Maximális fordulaton a mért zaj átlaga már 46,6 dB(A).
- Saját keretes ventilátor, hivatalos második ventilátorhely nélkül.
- Az AMD offset pozíció érintkezése példány- és alaplapfüggő lehet.
- 162 milliméteres magassága kizár több keskeny házat.
- A hároméves garancia visszafogott egy prémium léghűtőnél.
Kinek ajánlható?
A Dark Rock 6 különösen jó választás Ryzen 5, Ryzen 7, Core i5 és mérsékelt teljesítménykerettel használt Core i7 rendszerekhez, ha a cél a halk játék, a tiszta fekete megjelenés és a hosszú távon egyszerűen karbantartható léghűtés. Ryzen 7 9800X3D körüli fogyasztási osztályban a hűtő nagy tartalékot nyújt, miközben 1000–1200 RPM körül csendes maradhat.
Ryzen 9 vagy felsőkategóriás Intel processzor mellé akkor illik, ha a BIOS-ban észszerű PPT/PL keret, megfelelő feszültség és jól szellőző ház társul hozzá. Tartós 200 watt körül már gyors ventilátorra kell számítani, 220 watt feletti rendereléshez és korlátlan többmagos terheléshez a nagyobb kéttornyos kategória biztosabb választás.
Zárógondolatok
A be quiet! Dark Rock 6 kiforrott egytornyos hűtő, amely a valós használatban 65–120 watt között teljesíti legjobban a halk, erős és könnyen integrálható rendszer ígéretét. A hat hőcső és a 135 milliméteres ventilátor 170–200 wattig is elviszi a konstrukciót, ám ezen a ponton a hőmérséklet, a ventilátorzaj és a ház légáramlása egyre fontosabbá válik.
Az összesített 41,2 Celsius-fokos üresjárati, 53,7 Celsius-fokos játékos és 80,5 Celsius-fokos nehéz terhelési átlag jó gyakorlati képet ad a különböző konfigurációk várható viselkedéséről. A legerősebb tulajdonság továbbra is a közepes fordulati akusztika: a hűtő 1200 RPM körül még nagyon diszkrét, és ebben a tartományban egy 105 wattos processzorhoz bőséges teljesítményt kínál.
Hozzászólások
Jelentkezz be a hozzászóláshoz.
Még nincs hozzászólás. Legyél az első!